Fen ve Doğa Okuma Yazmaya Hazirlik
ETKİNLİK PLANI
GÜNLÜK EĞİTİM PLAN AKIŞITarih:01.05.2020
Yaş: 4-5
Güne Başlama Zamanı
Öğretmen çocukları günaydın diyerek güler yüzle karşılar. Öğrencilere nasılsınız vs. Sohbet eder. Bu şekilde gün başlar.
Öğretmen çocukları günaydın diyerek güler yüzle karşılar. Öğrencilere nasılsınız vs. Sohbet eder. Bu şekilde gün başlar.
Oyun Zamanı: Öğrenme merkezlerinde oyun.
Kahvaltı, Temizlik
Öğretmen çocukların lavaboya gitmeleri için çocuklara "ben bir küçük trenim lavaboya giderim ellerimi yıkayıp kahvaltıya geçerim." Diyerek çocukların ellerini yıkamalarına rehberlik eder.
Kahvaltı, Temizlik
Öğretmen çocukların lavaboya gitmeleri için çocuklara "ben bir küçük trenim lavaboya giderim ellerimi yıkayıp kahvaltıya geçerim." Diyerek çocukların ellerini yıkamalarına rehberlik eder.
Etkinlik Zamanı
Etkinlik Türü: Fen ve doğa etkinliği Az-Çok
Okuma yazmaya hazırlık: Az-Çok
Okuma yazmaya hazırlık: Az-Çok
Günü Değerlendirme Zamanı
Hangisi daha az ?
Hangisi daha çok?
Tahminleriniz doğru çıktımı ?
Eve gidiş
İlgili hazırlıkların tamamlanması ve çocuklarla vedalaşma
Genel Değerlendirme
Çocuk açısından: Görsel algı ve el beceri çalışmaları yapar.
Dikkat süresini arttırır.
Program açısından: Proje tabanlı sistem desteği ile plan hazırlar
Zaman yönetimi davranış yönetimi becerisine sahiptir.
Öğretmen açısından: Etkinlik planlarken günlük hayatla ilişkilendirilmiştir.
Eğlenceli ve sıcak bir öğrenme ortamı oluşturur.
Hangisi daha az ?
Hangisi daha çok?
Tahminleriniz doğru çıktımı ?
Eve gidiş
İlgili hazırlıkların tamamlanması ve çocuklarla vedalaşma
Genel Değerlendirme
Çocuk açısından: Görsel algı ve el beceri çalışmaları yapar.
Dikkat süresini arttırır.
Program açısından: Proje tabanlı sistem desteği ile plan hazırlar
Zaman yönetimi davranış yönetimi becerisine sahiptir.
Öğretmen açısından: Etkinlik planlarken günlük hayatla ilişkilendirilmiştir.
Eğlenceli ve sıcak bir öğrenme ortamı oluşturur.
KAZANIM VE GÖSTERGELER
Bilişsel gelişim
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir. (Göstergeleri: Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır. Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar. Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.)
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar. (Göstergeleri: Bir olayın olası nedenlerini söyler. Bir olayın olası sonuçlarını söyler.)
Dil Gelişimi:
Kazanım 6: Sözcük dağarcığını geliştirir. (Göstergeleri: Zıt anlamlı sözcükleri kullanır.)
Kazanım 7: Dinlediklerinin/ izlediklerinin anlamını kavrar. (Göstergeleri: Sözel yönergeleri yerine getirir. Dinlediklerini/ izlediklerini açıklar.)
Motor Gelişimi:
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Malzemelere elleriyle şekil verir. Malzemelere araç kullanarak şekil verir. )
ÖĞRENME SÜRECİ:
Öğretmen eline sınıftaki nesnelerden alır kalem kitap oyuncak vs. Bunları ayarlar ve masaya koyar. Bı tarafa çok kalem bir tarafa az kalem gibi çocuklara öncelikle anlatır sonra çocuklara yaptirir. Çocuklar sınıftan istediği nesneleri ellerine yada masalarına koyarak az çok yapmaya çalışırlar öğretmen az çok aralığını düşürür ve öyle sorar mesela bir tarafta 1 kalem diğer tarafta 2 kalem hangisi daha çok gibi ve ilerletir 3 4 aşamalı yapar Bir tarafta 2 kalem bir tarafta 5 kalem Bir tarafta 10 kalem evet çocuklar hangisi daha çok peki hangisi az der ve çocuklara tekrar ettirerek ilerletir.
MATERYALLER: sınıfta ele alınabilecek nesneler örn;kalem
SÖZCÜKLER: Az-Çok
DEĞERLENDİRME SORULARI:
Hangi kalemim daha azHangi tarafta sandalyelerimiz daha çok
Sınıfta kizlar mı az erkekler mı az
Sınıfta kizlar mı az erkekler mı az
AİLE KATILIMI: Aileler bu konu hakkında evde çocuklar ile değerlendirme etkinlik vs. yapabilirler.

Yorumlar
Yorum Gönder